יצירת מכשירי עזר מודפסים בתלת מימד עבור חולים קטועי גפיים בסיירה לאון

טכנולוגיית סריקה והדפסת תלת מימד חוללו מהפכה בתחום הבריאות, ואיפשרו לייצר מכשירי עזר מותאמים אישית כגון תותבות בשבריר מהעלות של שיטות ייצור מסורתיות. במערב אפריקה, שבה הגישה לשירותי בריאות מוגבלת לעתים קרובות, 3DSierra Leone, ארגון ללא מטרות רווח, משתמש בטכנולוגיה זו כדי לספק תותבות במחירים נוחים ומותאמים אישית לקטועים.

רקע על 3D Sierra Leone והקרן להדפסת תלת מימד במדינות מתפתחות

הארגון הוקם על ידי קבוצת מחקר הולנדית שיצרה את קרן הדפסת תלת מימד במדינות מתפתחות במטרה לספק תותבות בעלות נמוכה בהתאמה אישית עם הדפסת תלת מימד וזרימת עבודה יעילה לצוות המקומי. מדינות מערב אפריקה מתמודדות עם מחסור חמור בצוות רפואי ובתשתיות, במיוחד באזורים כפריים, שבהם חולים מבודדים לעתים קרובות משירותי הבריאות. ניתן לייחס חוסר זה בתשתית לשילוב של גורמים כמו מלחמת אזרחים והתפרצות אבולה. מתוך כוח העבודה הרפואי הקיים, למעלה משני שלישים מתרגלים באזורים עירוניים, מה שמותיר קהילות כפריות מבודדות עוד יותר משירותי הבריאות.

מריאטסו איבדה את ידה במהלך מלחמת האזרחים. היא נהגה להחביא את הגדם שלה מתחת לבגדיה. כעת, היא לובשת בגאווה את התותבת האסתטית שלה.

פרויקט 3D Sierra Leone כלל בעיקר תכנון וייצור של תותבות במחירים סבירים בתגובה למספר הגבוה של קטיעות בסיירה לאון. קטיעה נפוצה בארץ מסיבות שונות, לרבות זיהומים, פצעים מורכבים, תאונות דרכים וזמני המתנה ארוכים מדי להתייעצות.

מכשירי עזר מודפסים במדפסות תלת מימד באמצעות סריקה תלת מימדית ובינה מלאכותית

הארגון משתמש בסדרת SHINING 3D EinScan, שהם פתרונות כף יד ניידים וקלים לשימוש המאפשרים סריקה תלת מימדית ללא מגע של איבר המטופל. זה מאפשר לצוות ללכוד ולעבד נתונים במהירות, כאשר התהליך כולו אורך כ-15 דקות בלבד, כולל הכנת הסורק ובדיקה קלינית של הגדם. הנתונים התלת-ממדיים מעובדים לאחר מכן באמצעות תוכנת 3DMedX מותאמת אישית, בעלת אלגוריתם מבוסס בינה מלאכותית החוזה את צורת השקע התותב בהתבסס על מקרים ומטופלים בעבר. זה חוסך זמן ומקל על ההטמעה וההכשרה של צוותים חדשים, ללא קשר לרמת הידע שלהם בתותבת IT.

צוות 3D סיירה לאון משתמש ב-Einstar כדי ללכוד נתוני 3D במיקום מרוחק. מקור: Merel Van Der Stelt
חברי צוות מ-3D Sierra Leone משתמשים בתוכנת 3DMedX ליצירת תותבת מתחת לברך. מקור: Merel Van Der Stelt

לאחר השלמת העיצוב, נעשה שימוש במדפסות UltiMaker 3D לבניית אובייקטים בתלת מימד באמצעות טכנולוגיית Fused Filament Fabrication (FFF), המאפשרת יצירת תותבות בתוך כ-12 עד 14 שעות. שיטת ההדפסה התלת-מימדית החסכונית מוזילה את עלות הייצור לכ-100 יורו למכשיר, וזה משתלם לארגון. עבור מטופלים, המחיר הסופי הוא רק בסביבות 15 יורו, מה שהופך אותו למשתלם עבור הנזקקים.

הארגון הצליח באספקת מכשירי עזר במחירים נוחים, מודפסים בתלת מימד, והוא נמצא בדרכו לשרת אפילו יותר מטופלים. הסורקים #3D שנתרמו מ-SHINING 3D היו מרכיבים מרכזיים בפרויקט זה, והארגון מצפה להמשך שיתוף הפעולה בטווח הארוך.

הארגון הצליח באספקת מכשירי עזר במחירים נוחים, מודפסים בתלת מימד, והוא נמצא בדרכו לשרת אפילו יותר מטופלים. סורקי התלת מימד שנתרמו מ-SHINING 3D היו מרכיבים מרכזיים בפרויקט זה, והארגון מצפה להמשך שיתוף הפעולה בטווח הארוך.

מגוון תותבות מתוצרת 3D Sierra Leone. מקור: 3D סיירה לאון

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של טכנולוגיית הדפסת תלת מימד הוא בכך שהיא מאפשרת יצירת תותבות מותאמות אישית בעלות משתלמת. שיטות ייצור מסורתיות דורשות יצירת תבנית או יציקה עבור כל מטופל, דבר שגוזל זמן ויקר. בהדפסת תלת מימד, ניתן ליצור עיצוב דיגיטלי של התותבת ולהדפיס תוך שעות. זה לא רק מוזיל את עלות הייצור אלא גם מקצר משמעותית את זמן ההובלה עבור המטופל לקבל את התותבת שלו.
הצלחתו של פרויקט סיירה לאון התלת-ממדית הוכרה על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO), שקיבל פרס מיוחד בפסטיבל הבריאות לכולם של ארגון הבריאות העולמי לשנת 2022. הארגון פועל כעת להרחבת היקף פעילותו ולשרת עוד יותר חולים, בתקווה להרחיב את טווח ההגעה שלו למדינות מתפתחות אחרות הזקוקות למכשירי עזר מותאמים בעלות נמוכה.

רוצים לראות את הטכנולוגיה בפעולה?
השאירו פרטים ונקבע פגישה בחדר הדמו שלנו