יצירת מגן חזה מותאם אישית עם סורק התלת ממד -EinScan H

מעבדה רפואית בבית חולים בלינסון השתמשה ב-EinScan H כדי ליצור מגן חזה בהתאמה אישית למטופל שחווה כאבים עזים, בכל נגיעה מקרית בבית החזה.

כאב בלתי נסבל לאחר הסרת הגידול

המקרה עוסק בגבר בן 28 עם סרקומה גרורתית, גידול סרטני שמתפשט לחלקים אחרים בגוף, במהלך הסרת הגידול, המנתחים נאלצו לכרות חלק ניכר מדופן החזה הימני שלו, מה שגרם לו לכאבים עזים ומשתקים, שמאתגרים אותו בכל פעולה יומיומיות, כל מגע קל ומקרי בחזה שלו גורם לו לכאב וסבל נוראי. המטופל פנה לעזרת המרכז הרפואי רבין (RMC), אחד מהמתקנים הרפואיים הגדולים בישראל. RMC היא מובילה ארצית בתחומי אונקולוגיה, השתלות וקרדיולוגיה, זה גם משכנה של מעבדת החדשנות, RMC Innovation, בו צוות קטן המקדיש את זמנו לפתרון בעיות רפואיות ייחודיות.

ירדן מור, ראש תחום הדפסה ועיצוב תלת מימד ב RMC Innovation, קיבלה את האתגר מרופא המטופל, ד"ר ענבר נרדי אגמון, והובילה את המאמץ לאיתור פתרון בבעיית הכאב בדופן החזה של המטופל, היא בעלת ניסיון בעבודה בחברות הדפסת תלת מימד רפואית ופיתוח מוצרים, מתמחה בשילוב טכנולוגיה ועיצוב בתחום הרפואי.

הגנה על החזה בהתאמה אישית: בעיה ללא פתרון קונבנציונלי

המטופל וד"ר נרדי אגמון, מומחה ברפואה פנימית וקרדיולוגיה, שקלו מספר אפשרויות לפני שהגיעו ל-RMC Innovation, בתחילה הם התייעצו עם מנתחי בית החזה וחיפשו פתרון אלטרנטיבי מתאים, אך לא נמצא פתרון המתאים לצרכיו. האפשריות שנמצאו היו פלטת תמיכה לשבר בצלעות או מגני חזה לספורט. שתי האפשרויות בנויות כחגורות חזה מוצקות ואינן מסוגלות להסתגל לעיוותים מסוימים של בית החזה, פתרון פוטנציאלי נוסף שנבחן היה השתלת צלעות טיטניום מודפסות בתלת מימד.

 

פתרון השתלת צלעות מודפס בתלת מימד. מקור: ZME Science

עם זאת, השתלה הינה תהליך פולשני ביותר ואינה מתאימה לחולה עם גידול ממאיר בחזה, בנוסף, זו אפשרות יקרה מאוד, המטופל נותר עם בעיה ללא פתרון, כאן נכנסה לתמונה מעבדת התלת-ממד ב-RMC Innovation שמצאה דרך שונה להתמודד עם הבעיה באמצעות סריקה תלת-ממדית.

יצירת מגן חזה בהתאמה אישית עם סריקה והדפסה תלת מימדית

RMC Innovation הבינו שהפתרון הטוב ביותר הוא ליצור מגן חזה מותאם אישית, כזה שיגן על דופן החזה החשופה של המטופל מבלי לגרום לו לכאב, הם היו צריכים להכין מבנה שיכסה בצורה מושלמת את אזור בית החזה שהוסר, בצורה ייחודית.

הצעד הראשון שלהם היה להשיג מודל תלת מימד מדויק של חזה המטופל, לשם כך, הצוות השתמש בסורק ה-EinScan H, סורק תלת מימד שאידיאלי לסריקת גוף, סורק תלת מימד זה מצויד במקור אור אינפרא אדום, היעיל ללכידת קווי מתאר ופרטים מורכבים, האור האינפרא אדום הבלתי נראה שלו, מונע כל אי נוחות ויזואלית במהלך התהליך.

צוות מעבדת התלת מימד הצליח לסרוק את דופן בית החזה הרגיש של המטופל תוך דקות מבלי לבוא איתו במגע פיזי.

סריקה באמצעות EinScan H (משמאל); מודל תלת מימד של גוף המטופל (מימין)

עם הנתונים הסרוקים, הצוות הצליח לבצע הנדסה לאחור של בית החזה ליצירת מגן חזה בהתאמה אישית.

הם הדפיסו בתלת מימד את פלג הגוף העליון של המטופל בקנה מידה קטן יותר כדי שיוכלו לנסות מספר ניסיונות עיצוב שונים ולמצוא את ההתאמה הטובה ביותר.  המטרה שלהם הייתה למצוא את הפתרון הפשוט, הנוח והחזק ביותר על ידי בדיקת הגדרות שונות של הדפסת תלת מימד.  לדוגמה, הם ניסו דפוסי הדפסה ובצפיפות שונה.

דגמי גוף מטופלים מודפסים בתלת מימד ודגמי מגיני חזה מגוונים

הדגם הנבחר הודפס מחדש בגודל אמיתי וכוסה בריפוד רך כדי למנוע שפשוף בעור, לאחר מכן הותקנו הרצועות.  המטופל היה מעורב באופן פעיל לכל אורך ההתקנה וההתאמה של מגן החזה עד לאישור התוצאה הסופית.

לקוח

מעבדת תלת מימד ב- Rabin Medical Center Innovation

תעשייה

רפואה

פתרון טכנולוגי

סורק תלת מימד SHINING 3D EinScan H  ומדפסת תלת מימד

שירות

איתור ומחקר של צרכים קליניים שלא נענו קונבנציונאלית על מנת לפתח וליישם פתרונות יעילים

צורך

עיצוב מגן חזה בהתאמה אישית למטופל עם חלק רגיש וחסר בחזה

תוצאה

: פתרון הגנה על החזה, לא פולשני ומותאם אישית למטופל.

לחץ על התמונה לעבור לעמוד המוצר
המטופל לובש את מגן החזה האחרון שלו בהתאמה אישית.

מסקנות

לבעיות רפואיות ואורטופדיות נפוצות יש לרוב פתרונות קונבנציונליים שונים, אבל במקרים ייחודיים כמו זה, בו המטופל נותר ללא פתרון בר קיימא מתאים כדי להגן על הפצע שלו ללא כאב הדרך הייתה לפנות לפתרונות חדשניים.

וכך הודות לסריקה תלת מימדית של גופו – עם סורק ה-EinScan H הנייד והדפסת תלת מימד, הצוות הצליח ליצור עבורו מגן חזה בהתאמה אישית.

זה לא היה רק התאמה מושלמת, אלא גם פתרון חסכוני.

זה דוגמה נוספת הממחישה את הסינרגיה בין סריקה תלת מימדית להדפסה תלת מימדית, יחד שתי הטכנולוגיות הללו מציעות עתיד מבטיח להרבה יותר מטופלים הזקוקים לפתרונות מותאמים אישית לצרכים שלא נענו.

einScan-h_img2
Einscan H סורק תלת מימד נייד הנועד לסריקת גוף המשלב מגוון צורות עבודה שונות למגוון רחב של תחומים.
מעוניינים לקבל פרטים נוספים על הסורק ועל פתרונות נוספים?

השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם