חומר PETG ושימושיו

PETG – Polyethylene terephthalate glycol – הינו מהחומרים הנפוצים ביותר להדפסה במדפסות תלת מימד. החוטים העשויים מחומר זה מעניקים הדפסה קלה עם הדבקת שכבות מצוינת, לצד אפשרות להדפסות גדולות יחסית עקב שיעור כיווץ נמוך. בנוסף, זהו חומר חזק, נטול ריח בעת ההדפסה, ובעל עמידות בפני כימיקלים. במאמר הבא יובא מידע על חומר PETG.

אז מה זה PETG?

PETG הן ראשי התיבות של פוליאתילן טריפתלט גליקול. למעשה, מדובר בהתאמה מיוחדת של פואליאתילן טריפתלט (לצד התאמות רבות אחרות), באמצעות הוספה של גליקול הנותן עוד תכונות כימיות, ובפרט חוזק, עמידות, הגנה מפני פגיעות ומפני טמפרטורות גבוהות. מדובר בחומר קל לעיצוב באמצעות כיפוף, לחצים, חיתוך, ניתוב, ואקום ואמצעים נוספים, ולכן משתמשים בו לקשת רחבה של מוצרים מסחריים וצרכניים. כאמור, תכונה זו גם הופכת אותו מצוין עבור הדפסות במדפסות תלת מימד.

למעשה, מה שנותנת תוספת הגליקול להדפסות תלת מימד, הוא מניעת בעיות מוכרות של פוליאתילן טריתפלט, הנוגעות להתחממות יתר ושבירות. בנוסף, מאפשר הידבקות מצוינת של שכבות המודל, לקבל עמידות טובה לסביבות עם טמפרטורות נמוכות, להקטין דפורמציות בתהליך ההדפסה, לקבל עמידות טובה כנגד חומצות ובסיסים, ועוד. 

בין  היתר, משתמשים ב- PETG לייצור חלקים גמישים ועמידים לזעזועים, כמו מיכלי מזון, חלקי הגנה, מוצרים מצופים בלחץ ועוד. בשל עמידותו בפני חום, ממיסים ופגיעות, הוא מצוי בשימוש נרחב גם באריזות רפואיות וקמעונאיות, במבודדים אלקטרוניים, בתצוגות פרסום וכדומה.

עוד יתרונות וגם חסרונות של PETG

על המאפיינים המרכזיים של החומר נמנים גמישות, שקיפות, קשיות ועמידות בפני פגיעות וכימיקלים. בנוסף לכך, ל- PETG יש התנגדות וחוזק שהופכים אותו אידיאלי למוצרים שונים של הדפסות תלת מימד, וניתן למחזר אותו כדי להקטין השפעות סביבתיות. בשל צבעו השקוף ניתן לייצר איתו אפקטים מיוחדים וגם לצבוע אותו ולקבל חזות מגוונת מאוד, וכאמור הוא חסר ריח ואינו רעיל, מה שמאפשר לעשות בו שימוש גם בבית ובמשרד. 

מאידך, החומר מצריך שימוש בלוח חימום למניעת עיוותים בהדפסות ABS, ובאופן יחסי ל- PLA יש לו נטייה רבה יותר לשריטות. ההדפסה בתלת מימד איתו מחייבת הקפדה על טווחי טמפרטורות מדויקים בהתאם להוראות היצרן, ולרוב עדיף לעבוד במהירות הדפסה נמוכה כדי להשיג את הערכים האופטימאליים. 

חיסרון יחסי נוסף הוא נטייה לנזילות יותר מ- PLA, מה שמצריך יותר עבודה עם הגדרות משיכה וגישור, ולעיתים גם יותר עיבוד להסרת פגמים. מעבר לכך, אם הוא אינו מאוחסן בסביבה יבשה, קליטת הלחות תהפוך את המוצר ליותר שביר.
למידע נוסף אודות חומרים ומדפסות תלת מימד, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת מפעיל בטלפון 03-9183333